Home / Şampanya / Dom Perignon Şampanya

Dom Perignon Şampanya

Dom Perignon, muhteşem lezzetiyle, şampanya sevenlerin ağzına layık köpüklü bir şampanya çeşididir. Dünyanın en bilinen şampanyasıdır. Dom Perignon’ı, Fransa’nın dünyaya armağanı olan, gösterişli, zarif ve kaliteli olarak nitelendirebiliriz. En kaliteli mekanların bir numaralı elitlik göstergesi olan bu şampanyayı denemeden bu dünyadan göçmemenizi ısrarla öneririz. Dom perignon fiyat nedir, Dom perignon ne demek ve daha fazlası bu yazımızda.

 

İçindekiler

Dom Perignon Ne Demek? Pierre Perignon Kimdir?

Bu dillere destan şampanyamız adını kaşifinden, Pierre Perignon’dan alıyor. Dom Perignon adı “D.O.M (yüce tanrı) ve (peder)” anlamlarına gelen kelimelerin kalıplaşmış kısaltmalarıyla ve kaşifinin adını (Perignon) alarak bildiğimiz adını almış.

 

Dom Perignon
Dom Perignon

 

İlk Tadım

Meşhur şampanyamızın kaşifi Pierre Perignon, bu şampanyayı ürettikten sonra ilk tadımından sonra çığlık atarak “Derhal gelin! Sanırım yıldızları içiyorum” demiş. Bu şampanyanın tadını bilenler Pierre Perignon’nun neler hissettiğini ve ne büyük bir heyecan yaşadığını tahmin edeceklerdir. Pierre Perignon yalnızca bu şarabın ilk üreticisi değil aynı zamanda şişelerde kapağa alternatif olarak mantar kullanmayı da ilk bulandır.

 

Nasıl Yapılıyor?

Dom Perignon şampanyalarının üretiminde %40 Pinot Noir ve %60 Chardonnay üzümleri kullanılır. Senenin en kaliteli mahsulleri anlamını taşıyan Vintage etiketine sahiptir. Bahsi geçen şampanyanın en uygun kıvamını bulması için en az 12 ay beklenmesi gerekmektedir.

 

Dom Perignon Fiyat

Aynı zamanda bu şampanyanın bir başka çeşidi olan Dom Perignon Rose’un fiyatı diğer tüm Dom Perignon şampanyalarının hemen hemen 2 katı gibi bir fiyata sahiptir. (güncel fiyatı 1490 TL)

Bir önceki yazımız olan Cordon Rouge Şampanya başlıklı makalemizde 300 cl mumm cordon rouge, gh mumm brut cordon rouge ve mumm cordon rouge hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bunu Da İncele

alkol kokusu ağızdan nasıl gider

Alkol Kokusu Ağızdan Nasıl Gider

Alkol kokusu ağızdan nasıl gider sorusunu son zamanlarda mesaj ve yorum kısımlarında çok fazla aldık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir