Home / Viski / Viski Çeşitleri / Double Q Viski

Double Q Viski

Double Q Viski

Orta kararda bir viski içiciyseniz Double Q Viski rahatlıkla ihtiyacınızı görecektir. Viski piyasasında yeni bir viski markası olmasına rağmen, sunduğu ekonomik fiyatlar ile kısa sürede viski içicileri tarafından sevilen Double Q Viski, pahalı viski aramayan kimseler için ideal bir içim sunmaktadır.

 

Double Q Viski Tarihçesi

Double Q Viski, İskoçya menşeli bir viskidir. Özel olarak İskoç yapım pratikleri göz önüne alınarak damıtılmaktadır. Double Q Viski tarihçesi ise uzak olmayıp yakın bir zamanda kurulmuş olup kısa sürede ekonomik ve harman viski sevenlerin tercih ettiği bir viski türü olmuştur. Özellikle barındırdığı yumuşak ve çavdar yüzünden oluşan aromatik tat yüzünden tercih edilmektedir.

 

Double Q Viski Alkol Oranı

Double Q Viski markası orta kararda içicilerin daha fazla tercih ettiği bir markadır. Harman üretime sahip olan bu viskinin içimi yumuşak olsa da damakta farklı bir tat bıraktığını söyleyebiliriz. Genel olarak tüm viskilerin alkol oranı %40 ila %45 arasında değişkenlik göstermektedir. Bu alkol oranı ise viskinin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Double Q viskilerinde ise %43 oranında etil alkol kullanılmaktadır. İçimi ve tadı orta kararda olan bu viskiyi ekonomik şartlarınız elverişli değilken tercih edebilirsiniz. Aksi takdirde uygun koşullara sahipken daha kaliteli viskiler tercih etmek damağınıza hitap edecektir.

 

 

Double Q viski
Double Q viski

 

 

Double Q Viski Özellikleri

Bilindiği üzere İskoç viskileri dört ana kısımdan oluşur. Bunlar; malt viskiler, tahıl viskiler, harman malt viskiler ve malt ile tahılın karışımı olan harman viskilerdir. Özellikle İskoç viskileri, özenli yapımları ve kullandıkları teknik açısından dünya genelinde çok sevilen viski türü olarak öne çıkmaktadırlar. İskoç viskisi olan Double Q Viski de buğday, arpa ve çavdarın harmanı ile yapılmaktadır. Böylesi bir karışım sonrasında ortaya güzel, viski sevenlerin beğeneceği hoş bir lezzet çıkmaktadır.

 

 

Harman Viski Nedir?

Harman viskiler, malt ve tahıl viskilerin karışımından imal edilmektedir. Genellikle oranları yüzde 40 malt, yüzde 60 tahıl şeklinde olmaktadır. Ancak sadece bu oranlara göre viski hazırlanmamaktadır. Her viskinin özel bir imalat formülü bulunmaktadır. Buradaki oranların ve içindekilerin hazırlanması bu formüle göre ayarlanır. Harman viski için genelde iki adet sözü geçen viskiler yeterli olsalar da sadece iki viski ile sınırlı kalmamakta, içine iki viskiden daha fazla harman için viski karıştırılmaktadır. Burada önemli olan viskiyi üreten baş harmancının işlevidir. Baş harmancı viskileri standart ölçüde olmasını sağlayan ve gerekli formülü temin eden kimselerdir. İyi harmanın ortaya çıkması için farklı viskileri tadar ve bu viskilerinin karışımından en ideal harmanı yakalamak için uğraşır. Aynı zamanda diğer görevleri markanın yıllara varan tadında herhangi bir değişiklik olmamasını sağlamaktır. Bu özellikle ilk kriterdir denilebilir. Çünkü fabrika koşulları yıllara göre değişkenlik gösterebilir ya da çalışanlar değişebilir. Ancak formül sayesinde viskinin tadı uzun yıllara varabilecek aynı standardı yakalaması için baş harmancı çaba gösterir. Bazı markalar bu sayede 150 yılı aşkın bir süredir aynı lezzeti her şişede sunabilmektedir. Diğer bir önemli işlevi ise tüketici piyasalarına göre özel harmanlar yapmasıdır. Bunda sadece damak zevki değil ekonomik durum da etkili olmaktadır. Örneğin Double Q Viski orta kararda bir viski olması yüzünden fiyat açısından yüksek bir viski değildir. Bu durum, viskinin kötülüğünden değil ihtiyaç duyulan pazardaki ekonomik karşılığının bulunması içindir.

 

 

Double Q viski
Double Q viski

 

 

Harman viskilerin oluşumunda kullanılan malt ve tahıl viskilerin özellikleri ise şöyle sıralanabilmektedir. Malt viskiler, yüzde yüz arpadan üretilirler. Geleneksel olarak bakır imbiklerde damıtılırlar. Üretim sürecine bağlı olarak malt viskilerin karakteristik özellikleri olur. Tahıl viskiler ise arpaya ek olarak mısır, yulaf ya da çavdar gibi tahılları barındırırlar. Sanayi tipi imbiklerde sürekli damıtım ile üretilirler. Genelde tahıl viskileri birbirine benzemekte olup tat açısından bariz farklılıkları bulunmaz.

Harman viskiler de bu iki viski tekniğinin karışımı ile oluştururlar. Her ne kadar tahıldan kaynaklı tat konusunda karakteristik özellikler bulunmasa da harman teknikleri ile tadında ayrım yapabilmek yine de mümkün olmaktadır.

 

Double Q Viski Harmanı Nasıldır?

Double Q Viski, sanayi tipi imbiklerde üretilen viskidir. İçinde malt ve tahıl viskileri barındırır. Buğday ve arpanın yanı sıra içinde barındırdığı çavdar yüzünden yumuşak ve aromatik bir içime sahip olmaktadır.

 

Çavdar, Viskide Nasıl Bir Tat Sağlar?

İngilizcede rye whiskey olarak geçen ve ana maddesi çavdar olan viski çeşidi çavdar viskisi olarak adlandırılır. Çavdar viskisi olarak geçen viskiler en az yüzde elli bir oranında çavdar içerirler. İçi kömürleştirilmiştir meşe fıçılarda özel olarak damıtılmaktadırlar. Viskiye yumuşak, tatlı ve baharat ağırlıkta bir tat vermektedir. Yoğun bir çavdar aromasına sahip olup genelde Amerikan ya da Kanada menşeli viskilerde kullanılmaktadır.

 

Double Q Viski Tadımı

Yüzde % 43 oranında alkol oranına sahip olan Double Q Viski, harman viski olması yüzünden buğday, arpa ve çavdar tahıllarının baskın olduğu, aromatik bir tat sunmaktadır. Ancak üst düzey bir viski tadı bekleyen kişiler yerine hem ekonomik hem de orta kararda bir tat bekleyen kimselerin bu viskiyi tercih etmeleri çok daha yerinde olacaktır.

 

 

Double Q viski
Double Q viski

 

 

Double Q Viski’ye Su ve Buz Katılır mı?

Viski severlerin en çok üzerinde durdukları konuların başında Duoble Q Viski’ye su ya da buzun eklenip eklenmeyeceğidir. Genelde buz soğuk olması, su ise tadını yumuşatmak için kullanıyor olsa da bu tercih tamamen içecek kişinin inisiyatifindedir. Harman viskiler buz kullanımının sık olduğu viskilerdir. Harman olmasına bağlı tadındaki keskinliği almak ve soğutmak için kullanılan buz, harman viskilerde içimi daha keyifli bir hale getirebilir. Salt malt viski olmaması yüzünden Double Q Viski’de rahatça buz kullanabilirsiniz. Ancak buzun oluştuğu buzluktaki –varsa- diğer gıdaların aromalarının viskiye geçmemesi için dikkat etmelisiniz.

Su ise viskinin içindeki alkolü etkileşime geçirerek farklı tatların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Çünkü su, viski içindeki molekülleri harekete geçirir ve bu sayede mevcut tadından daha başka bir tadın oluşmasını sağlar. Bir başka özelliği de alkol oranının yüksek bulunduğu durumlarda alkol oranını da aşağıda tutmak için kullanılmasıdır. Su ekleme ise doğrudan şişeden ya da bardaktan yapılmamasına özen gösterilmelidir. Böylesi durumlarda viskinin tadı tamamen su tadına dönüşebilir. Uygun su ekleme işlemi için ufak damlalıklar kullanılmalıdır. Buradaki oran da kişinin tadım zevkine göre belirlenecektir. Uygun tadı ise ancak deneme ile bulabilirsiniz.

 

Double Q Viski Nasıl Tüketilmeli?

İyi bir viski zevki yanında tüketilen yan gıdaların da önemi bulunmaktadır. Eğer yanlış gıdalar ile viski içerseniz viskiden alacağınız damak zevkini sıfıra indirebilirsiniz. Double Q Viski için tüketilmesinin iyi olacağı gıdalar şu şekilde sıralanabilir; çikolata. Ancak çikolatanın bitter ya da sütlü olmasına özen gösterin. Özellikle beyaz çikolata viski ile iyi bir deneyim sunmaz. Çikolatanın yanı sıra turşu, olgun peynirler, karamel şekerlemeleri ile kabuklu fıstık da viskinin yanında tercih edebileceğiniz gıdalar olmaktadır. Viski ile sebze ve sulu yemeklerin iyi olmadığını hatırlatmakta yarar var.

 

Double Q Viski İçin Hangi Kadeh Uygun?

Her ne kadar her bardakta viski içilebilse de gerek duruşu gerekse aromasının verilmesi açısından viskinin tadı kadar içildiği bardak da önemlidir. Güzel bir tat ve aroma almak istiyorsanız bardak seçimine dikkat etmeniz gerekir. Özellikle başka sıvıların içimi için kullanılan bardaklardan, içindeki aromanın karışmaması için kaçınmalısınız. Double Q Viski kullanılacak kadehler ise Copita ve Glencairn özellikle öne çıkan kadeh tipleridir. Fakat Tumbler kadeh türü de son zamanlarda sık kullanılan kadeh olarak gözükmektedir. Double Q Viski’den aromatik olarak tam bir keyif almak ve viskinin aromasını sezebilmek için uygun kadeh tipine dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

 

Double Q Viski
Double Q Viski

 

 

Double Q Viski Fiyatı

Double Q Viski markası ucuz olmasıyla bilinmektedir. Damakta bıraktığı tadın çok hoş olmadığını düşünüyoruz. Ancak buna rağmen ucuz fiyatlı olduğu için performansı göz ardı edilmektedir. Orta kalitede hafif içimli ve aroması damağa farklı bir his vermektedir. Ancak tüm bunlara alabileceğiniz en kaliteli viski markasının Double Q olduğunu bilmelisiniz. Genelde 35’lik şişelerde satılmaktadır. Double Q Viski fiyatı 35’lik şişesi için en güncel fiyat ise 49 TL olarak listelenmiştir. Bu fiyat önerilen satış fiyatı olsa da bulunduğunuz bölgeye ve alışveriş yaptığınız marketlere göre küçük değişiklikler gösterebilmektedir. Yine de zaten ucuz bir viski olduğu için bu fiyatın da çok da üzerinde bir rakam ile karşılaşmazsınız.

Bir önceki yazımız olan Dewar's Viski, Özellikleri, İçimi, Fiyatı başlıklı makalemizde Dewars Viski Alkol Oranı ve Dewars Viski Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bunu Da İncele

scapa glansa

Scapa Glansa Viski

Scapa Glansa Viski, İskoçya’nın Orkney Adası’ndan gelen ve single malt viskiler arasına hoş tadı ile farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir