Home / Viski / Jack Daniels Red Dog

Jack Daniels Red Dog

Jack Daniels Red Dog Saloon viskisi, dünyaca ünlü ABD’li viski markasının kurucusu Jack Daniel’in işlettiği barın 125. yılı onuruna çıkarılan bir viski türüdür. Bilindiği üzere Jack Daniels viskileri ABD’de Lyncburgh kasabasında üretilmektedir. Yine bu kasabada bulunan ve Jack Daniel tarafından işletilen Red Dog isimli barın 125. kuruluş yıldönümü anısına çıkarılan, sınırlı üretim bir şişeye Jack Daniels Red Dog adı verilmiştir. Çok özel bir tadımı ve standart şişeden farklı olan etiketiyle dikkatleri üzerine çeken bu viski, özellikle viski kültüründe deneyimli kişilerin mutlaka ellerinde bulundurmak istedikleri özel bir parçadır. Ayrıca yurtdışında Jack Daniels Red Dog Price şeklinde aramalar da yapılabiliyor.

 

Jack Daniels Red Dog

Jack Daniel, ABD’nin Tennessee eyaletinin Lynchburg kasabasında yaşayan bir iş adamıydı. Şık giyimli ve gustosuyla dikkat çeken bu karizmatik iş adamı, aynı zamanda kendi ismiyle anılan Jack Daniel’s damıtım evinin de sahibiydi. O yıllarda herkesin at arabasına bindiği dönemlerde kendine ait otomobili olan, dünyaca ünlü ve çok pahalı olan Steinway marka piyanosunu keyifle çalan ve yine çok klas markalardan biri Patek Philippe marka saat kullanan Jack, varlıklı bir keyif adamı olarak tanınmaktaydı.

 

Jack Daniels Red Dog
Jack Daniels Red Dog

 

Jack Daniels Red Dog Saloon Nedir?

Jack Daniels Red Dog Saloon barı, bu tür keyifleri olan varlıklı iş adamı Jack Daniel’in yaşadığı Lyncburgh kasabasında işlettiği barın adıdır. Damıtım evinin yanı sıra kendine ait elit kesimin ziyaret etmekten keyif aldığı bir barı bulunan Jack Daniel, White Rabbit ve Red Dog Saloon barlarının da sahibi olarak anılmaktaydı.

Kendi adını taşıyan damıtım evinde dünyanın en çok satan viskilerinden biri olarak öne çıkan Jack Daniel’s No:7’yi üreten Jack, işlettiği bu barları da viski kültürünü benimseyen bayların en uğrak mekanlarından biri haline getirmeyi başarmıştı. Jack Daniels, barın açılış tarihinin 125. yıl dönümü anısına yeni bir sınırlı üretim şişeyle sevenlerinin karşısına çıktı. Jack Daniels Red Dog ekspresyonu, sınırlı üretim olmasının yanı sıra kendine has aromatik tatları ve yüksek alkollü olmasıyla da viski severlerin dikkatini çekmektedir.

 

Jack Daniels Red Dog Nasıl Bir Viski?

Jack Daniels Red Dog Saloon viski çeşidi, özel üretim bir ekspresyon olarak kabul edilmektedir. Jack Daniels Red Dog viskisinin alkol oranı standart Jack Daniels No 7 ekspresyonlarına göre farklıdır. Standardın üzerinde bir alkol değerine sahip olan Jack Daniels Red Dog viskisinde yüzde 43 alkol bulunmaktadır.

Kendine has şişesinin karakteristik özelliklerini barındıran Jack Daniels Red Dog viskisi, White Rabbit şişesinde olduğu gibi standart şekliyle karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte şişenin üzerinde özel bir numara bulunmamaktadır. Ancak Jack Daniels Red Dog Saloon isimli barın hizmete açılışından 125 yıl sonra anı mahiyetinde sayılı üretim olarak piyasaya sürülen bu viskinin dış ambalajında tarihi barın isminin yazıldığı görülmektedir.

 

Jack Daniels Red Dog Tadım Notları Nasıl?

Jack Daniels Red Dog Saloon viskisinin tadım notları, damakta tatlı bir his bırakan notalarla açılmaktadır. Karamel ve sütlü çikolata aromalarının kendini belirgin ettiği bu viski türünde yeşil malt kullanılan İrlanda potstill viskilerinin uçucu ve taze havası görülmektedir. İlk yudumdan sonra damağın arka bölümünde kendini ortaya çıkaran baharat notaları, zencefil ve karabiber olarak dikkat çekmektedir.

Genellikle tatlı notalara sahip olmasıyla öne çıkan Jack Daniels Red Dog Saloon viskisi, mentollü çikolata After Eight yemiş hissi yaratan bir ferahlık vermektedir. Orta gövdeli ve damağı sarmalayan bir kremamsı yapıda olan Jack Daniels Red Dog, bitişinde ise orta uzunlukta ve yoğun tat sunmasıyla büyük keyif vermektedir. Bol şekerli bir karamel latte içmiş gibi yoğun lezzetli bir tat ortaya koyan Jack Daniels Red Dog viskisi bu yüzden viski severlerin bir numaralı içkisi olarak da lanse edilmektedir.

Standart Jack Daniels Tennessee No 7 ekspresyonlarına nazaran renk olarak da farklılaşan Jack Daniels Red Dog viskisi, koyu kehribar rengindedir. Karamel ve ahşap tonlarına vanilya ve mentol çağrışımlı tatlı baharatsı kokular eşlik etmektedir. Aynı zamanda zencefil ve tarçın baharatları da yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Güçlü ve maskülen bir viski olarak bilinen Jack Daniels Red Dog, aynı zamanda normal Jack Daniels ekspresyonlarından daha ağaçsı ve tok içimli olarak değerlendirilmektedir.

 

Jack Daniels Red Dog
Jack Daniels Red Dog

 

Jack Daniels Red Dog Saloon Fiyatları Ne Kadar?

Jack Daniels Red Dog Saloon viskisi güncel fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen viski severler aynı zamanda oldukça kaliteli ve sınırlı sayıda üretilen bu viskinin nerelerde satıldığını merak konusu haline getirmektedir. Jack Daniels Red Dog Saloon viskisi, ülkemizde çeşitli ithal viski markalarının en özel ekspresyonlarının satıldığı marketlerde bulunabilmektedir.

Bu tür alkollü içeceklerin satışa sunulduğu tekel marketlerde Jack Daniels Red Dog dışında Jack Daniels Honey, Jack Daniels No 27 Gold, Jack Daniels Sinatra Select, Jack Daniels White Rabbit, Jack Daniels Single Barrel Select gibi özel üretim viskiler de bulunmaktadır.

  • 70 cl Jack Daniels Red Dog Saloon Viski Fiyato: 244,90 TL

 

Jack Daniels Red Dog Nasıl İçilir?

Jack Daniels Red Dog viskisinin içimi de pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Viskiyi buzlu mu yoksa sek mi içeceğine karar veremeyen viski severler, internet üzerinden de bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapmaktadır. Jack Daniels Red Dog, viski dünyasında Tennessee türü viski olarak tanımlandığı için bu viskilerde buz kullanımı çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Jack Daniels Red Dog dışında burbonlar ve harman viski türlerinde de buzlu kadeh tercih edildiği bilinmektedir.

Viski tüketiminde buz kullanımı özellikle güçlü viskilerde sivriliği daha yumuşatarak içimi biraz daha zevkli hale getirmesiyle tercih edilmektedir. Sıcak günlerde Jack Daniels Red Dog viskisine buz ekleyip tüketmek unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır. Kaldı ki Jack Daniels Red Dog Saloon viskisi normal viskilere göre daha yüksek alkollü olması sebebiyle (yüzde 43) içimindeki sertliği indirgemek için buz tercihinde bulunmak gayet mantıklı ve doğru bir seçenektir.

 

Jack Daniels Red Dog Hangi Kadehte İçilir?

Jack Daniels Red Dog içiminde kadeh seçimi de standart viskiler gibi keyfe göre birbirinden farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Viski seçimi yaptıktan sonra Jack Daniels Red Dog viskisine uygun bir kadeh seçimi yapmanız tavsiye edilmektedir. Bu noktada viskiyi tüketme amacınız da oldukça önemlidir. Tadımlık bir amaçla mı viski içeceksiniz yoksa evinizde stres atmak için mi viski tüketeceksiniz? Bu konuda eğer tadım yapmak için viski aldıysanız, viskinin koku profilinin ve tat karakterini ortaya çıkaran Glencairn ya da Copita gibi kadeh türlerini tercih etmenizde fayda bulunmaktadır.

Öte yandan stres atmak için sevdiklerinizle beraber veya kendi başınıza iki duble viski tüketmek istiyorsanız Tumbler kadeh çeşidi önerilmektedir. Tutuşunun rahatlığı ve karizması ile Jack Daniels Red Dog içiminizde daha fazla keyif alabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan JB Viski Fiyatı, Özellikleri ve İçimi başlıklı makalemizde jb viski hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bunu Da İncele

JB Viski

JB Viski Fiyatı, Özellikleri ve İçimi

Justerini & Brooks yani JB Viski, aslen Londra’nın aristokrat evlerine şarap ve alkollü içki vermek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir