Home / Haberler / Türkiye’nin Üçüncü Sondaj Gemisi Yola Çıktı

Türkiye’nin Üçüncü Sondaj Gemisi Yola Çıktı

Türkiye, petrol arama faaliyetlerine hız verirken, İngiltere’den açık artırma ile satın alınan Üçüncü Sondaj Gemisi de Gebze için yola çıktı. Sondaj gemisi filosu her geçen yıl artarken, Türkiye ilk ‘Barbaros Hayrettin Paşa’ sismik gemisi ile çalışmalara başladı. Mili imkanlar ile filoya ‘Oruç Reis’ katıldı. İki tane de derin deniz arama sondaj gemisi dahil ettik. İlki ‘Fatih’, ikincisi ‘Yavuz’, üçüncü gemi de İngiltere’de yapılan açık artırma ile satın alınan ‘Sertao’ adlı gemi oldu. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından satın alınan 8 yıllık gemi de Gebze’ye gelmek üzere İngiltere’den hareket etti. Güney Kore’de Samsung tarafından inşa edilen geminin 17 Mart’ta Türk karasularına girmesi bekleniyor. 5 yıl öncesine kadar Brezilya tarafından kullanılan gemi, 2 yıldır İngiltere’de Port Talbot limanında yeni sahibini bekliyordu.Açık artırma ile satın alınan 227 metre uzunluğundaki gemi en zorlu koşullarda da görev yapabiliyor.

BAKAN DUYURDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, twitter hesabından  “Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdelediği üçüncü sondaj gemimiz yola çıktı. Milletimizin desteğini yelkenine dolduran gemimiz ülkemize doğru ilerliyor. Hayırlı ve uğurlu olsun” diye yazdı.

 

sondaj gemisi
sondaj gemisi

 

KARADENİZ’DE ARAMA FAALİYETLERİNDE BULUNMASI BEKLENİYOR

11 bin 400 metre derinlikte çalışma yapabilen ve 3 bin metre sondaj açabilen geminin özellikle Karadeniz’de arama faaliyetlerine katılması bekleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha önce yaptığı açıklamada gemi ile ilgili şu bilgileri vermişti: “Bu yeni gemi de diğerleri gibi 6’ncı nesil olacak. Uzunca bir süredir ara verdiğimiz Karadeniz’de arama yapacak” Dönmez, geminin adının ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağını ve denizcilik alanında önde gelen isimlerin ön planda olacağını söylemişti.Geminin adının ise Trablusgarp fatihi olarak anılan Osmanlı İmparatorluğu donanmasının efsane isimlerinden Turgut Reis olması bekleniyor.

 

 

Hakkında admin

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bunu Da İncele

amerika konut satış fiyatları

Amerika’da Konut Satış Fiyatları Zirvede

Amerika’da Konut Satış fiyatları son 1 yılın en yüksek rakamlarına ulaştı. ABD’de 20 kentte konut …

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir