ViskiFiyatlari.Org sitemizde alkollü içeceklerin ziyaretçileri bilgilendirmek amaçlı sadece fiyatı yer almaktadır. Hiçbir şekilde tanıtım veya satışı yapılmamaktadır.
Home / Viski / Viski İncelemeleri / Viski Nedir?

Viski Nedir?

Viski Nedir?

Viskinin sert ve yüksek alkol seviyesine sahip olduğunu pek çoğunuz duymuştur. Peki tam olarak viski nedir içinde neler bulunmaktadır. Viski arpa ve mısır gibi tahılların ilk olarak malt duruma getirilmesiyle üretim süreci başlayan bir içkidir. Bu aşamadan sonra şekerlendirilip mayalama ve en son aşamada da damıtılma işlemi gerçekleştirilir. Bu aşamalardan sonra zaten birkaç yıl dinlendirme işlemi gelmektedir. Dinlenme işlemi yapıldıktan sonra şişelerine koyulup satış için hazır hale gelmektedir.

Viskiyi bu kadar merak ettiren şey aslında içkilerin atası olmasından kaynaklanmaktadır. Zaman geçtikçe şarap gibi pürüzsüz ve yumuşak bir içeme sahip olan içki yaşlandıkça güzelleşir ve daha çok güzelleştirir denilebilir. Çoğumun hatırlayacağı filmin zengin ama bir o kadar da kötü olan adamların elinde olan, Amerikan sofistleri için vazgeçilmez içki olarak ilan ettikleri şey tam olarak viskidir.

 

Viski Çeşitleri, Nelerdir?

Alkol tüketenler için hele de viski tüketenler için ilk soru olan viski nedir nasıl yapılırdan sonra bu viskilerin kaç çeşit olduğu sorusu gelmektedir. Dünya üzerinde çok fazla sayıda viski türü bulunmaktadır. Bu viskilerden ise en çok ün elde etmiş durumda olan 3 viski türü bulunmaktadır. Bu viskiler Amerikan viskisi, İrlanda viskisi ve elbette ki pek çok kişinin sıkça duyduğu İskoç Viskisidir. Bu viskilerin üretim şekli birbirinden farklılık göstermektedir.  Direk örnek verecek olursak Amerikan viskisinde diğerlerinden farklı olarak mısır kullanılır.

 

 

viski nedir
viski nedir

 

 

Viskinin Temel Üretim Aşamaları

Viski ile alakalı viski nedir sorusunu merak edenler için viskinin üretilme aşaması tam olarak 5 aşamadır. Bu aşamalar u şekilde sıralanabilir. İlk olarak maltlama adını verdiğimiz arpaların ısıtılıp çimlendirilmesi en son olarak da bu arpaların kurutulmasıyla aşamasıdır. İkinci aşama lapalama aşamasıdır. Bu aşamada maltlanmış arpalar değirmende çekilir ve ılık su ile karıştırılıp lapa haline getirilir. Diğer aşamalarda sırasıyla mayalama, damıtım ve dinlendirme yapılır. Bu aşamalardan sonra viski şişelerine koyulup satış için hazır hale getirilir. Unutmayın viski ne kadar eski olursa içimdeki tat da o kadar güzel olur.

Bir önceki yazımız olan En İyi Viski Hangisidir? başlıklı makalemizde en iyi viski hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bunu Da İncele

Jack Daniels Red Dog

Jack Daniels Red Dog

Jack Daniels Red Dog Saloon viskisi, dünyaca ünlü ABD’li viski markasının kurucusu Jack Daniel’in işlettiği …

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir