Home / Votka / Votka Çeşitleri / Votka Bardağı Nedir, Nasıl Kullanılır? Nasıl Seçilir?

Votka Bardağı Nedir, Nasıl Kullanılır? Nasıl Seçilir?

Votka Bardağı

Votka, alkollü içeceklerin içinde en çok tercih edilen türlerden biridir. Diğer alkollü içeceklere göre daha sert ve ağırdır. Votka, 14. YY da üretime başlandığı söylenmektedir. Rusya’da üretilmeye başlayan votka kısa süre içinde tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Votka tüketimi en çok Amerika ve İrlanda da yapılmaktadır. Aynı şekilde ülkemizde de votka tüketimi oranı, diğer alkol ürünlerine göre fazladır. Bira ve rakıya göre daha üst alkoller listesinde yer alan votkanın üretimi ülkemizde de yapılmaktadır. Votka yapım aşamasında önce şekerlendirme, damıtma, sulandırma ve filtreleme işlemleri yapılır.  İlk üretimlerinde arpa kullanılmasına rağmen günümüzde değişiklikler yaşanmış ve daha çok mısır nişasta tahıl ürünlerine geçiş yapılmıştır. İşlemlerden geçen votka üretimi en son olarak alkol oranı düşürülmesi için sulandırılır. Filtrelendirilir ve satışa sunulur. Votka içimi için en önemli faktörlerden bir votka bardağı seçimidir.

 

Votka Bardak Kullanımı

Votkanızı sek içmek istiyorsanız genellikle küçük su bardaklarının dibine 15 – 20 cc kadar koyduktan sonra sek içebilirsiniz. Yanınızda mutlaka bir tatlı bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Ağır ve sert bir içki olduğu için sek içiminde sizi yakabilir. Aynı zamanda votkanıza buz koyarak onu sulandırabilir ve tadını hafifletebilirsiniz. Votka bardağı seçiminizde daha kalın ve ağır bardakları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Votkanızı Shot atmak isterseniz aynı şekilde Shot için özel üretilen, Shot bardaklarını kullanabilirsiniz. Shot bardaklarının kapasitesi 5 cc civarındadır. Shot bardağını tam doldurarak Shot atabilirsiniz.

 

 

votka bardağı
votka bardağı

 

 

Votka Bardağı Türleri

Votka bardağı shotları  | 1 1/2 oz  | 50 ml | 5 cl | kapasitesine sahiptir. Şık bir sunum yapmak istiyorsanız ve votkanızı değişik kokteyllerle içmek isterseniz beyaz şarap bardağı denilen ve Kapasite: | 5 1/2 oz  | 165 ml | 16,5 cl | olan bardakları tercih edebilirsiniz. Özel bir gece için votka bardağı seçimi yapmak istiyorsanız, kırmızı şarap bardağı dediğimiz ve Kapasitesi | 6 1/2 oz  | 195 ml | 19,5 cl | olan bardakları seçebilirsiniz. Daha rahat bir içim için Brandy Snifter Bardağı dediğimiz geniş ve daha yuvarlar derin bardakları seçebilirsiniz. Bu bardakların kapasitesi | 7 1/2 oz  | 225 ml | 22,5 cl |olmakla beraber, bardağınıza 50 – 75 ml votka katarak ve üzerine kokteyller ekleyerek daha uzun süreli içimlerde bu bardağı seçebilirsiniz. Mekânlarda ve gece kulüplerinde kullanılan votka bardağı ise diğer bardaklardan daha sade ve uzun bir boya sahiptir. Votkalar genellikle karışımlarla içildiği için rahat ve geniş bardaklar kullanılmaktadır.

 

Bardaklara Göre Votka Oranları

Votkanızı Shot bardağında içmek istiyorsanız, votkanızdan 5 – 6 cc bardağı doldurana kadar katabilir ve tek seferde içebilirsiniz. Votkanızı beyaz şarap bardağıyla sunmak istiyorsanız, 165 ml olan bardak kapasitesinin 70 ml kadarına votka koyarak üzerine ananas suyu, elma suyu gibi kokteyllerle birleştirebilirsiniz. Özel bir gecede eşinize veya sevgilinize votkayı kırmızı şarap kadehlerinde sunmak istiyorsanız, bardağın kapasitesi 195 ml olduğu için bunun yaklaşık 80 ml kadar votka üzerine, değişik meyve sularından ekleyebilirsiniz. Eğer çok geniş ve uzun sürede votka içen bir insansanız votka bardağı olarak kesinlikle Brandy Snifter bardaklarını tercih etmelisiniz. Bu bardağın kapasitesi 225 ml’dir. Bardağın 90 ml votka üzerine 90 ml kadar meyve suyu ekleyebilir ve üzerine buz katarak uzun süre soğuk içimler yapabilirsiniz. Klasik votka bardaklarında zevk ve tercihinize göre votka ekleyebilir ve üzerine meyve sularıyla şenlendirebilirsiniz. Bardaklarına mutlaka buz koymayı unutmayınız. Çünkü votka, sürekli soğuk tüketilmesi gereken bir içecektir.

Hakkında admin

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

2 Yorumlar

  1. Bardak degil hacı içindeki ne o önemli

  2. Kafam bi milyon okuyamiyorum fiyati

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir