ViskiFiyatlari.Org sitemizde alkollü içeceklerin ziyaretçileri bilgilendirmek amaçlı sadece fiyatı yer almaktadır. Hiçbir şekilde tanıtım veya satışı yapılmamaktadır.
Home / Votka Çeşitleri / Votka Yapımı

Votka Yapımı

Votka Yapımı

Votka kökeni Rusçadan gelen vada kelimesinden isim almıştır. Vada’nın Türkçe anlamı su demektir. İlk votka üretimi 14. YY da gerçekleştiği söylemler arasındadır. İlk üretimlerinde patates sebzesinden üretilen içecek artık günümüzde de olduğu gibi mısır ve nişasta ağırlıklı başka tahıl türlerinden de üretilmektedir. Rus içkisi olan votka yapımı aşamasında öncelikle maddeler şekerlendirilir ve fermantasyon işleminden sonra bir mayşe elde edilir. Bu mayşenin iki defa rektifiye işleminden sonra, elde edilen sıvıyı çeşitli kömürlerden süzerek içilebilecek dereceye kadar sulandırılarak elde edilir. Rus içkisi aynı zamanda saf bir ispirtodur. Alkol oranı oldukça yüksek olan votkanın içerisinde alkol ve sadece su vardır. Bu yüzden de saf ispirto denilir ve rengi yoktur. Alkol oranı markasına göre değişiklik göstermekle beraber ortalama %40 – %60 civarlarındadır. Seyreltilmiş alkole benzetilir.

Votka Yapım Aşamalarında Şekerlendirme

Votka yapımı için ilk aşama olan şekerlendirme işleminde öncelikle votkanın seçilen hammaddesi şekerlendirme işlemine bırakılır. Şekerlendirme işlemi için en çok uygulanan yöntem arpa maltıdır. Arpa maltı ile diyetetik şekerlendirme, en popüler olanıdır. Hazırlanmış olan maltı daha sonra buharlaştırılmış hammadde ya da hububatın içine koyulur. Başarılı bir şekerlendirme votka için oldukça önemlidir. İyi bir şekerlendirme yapmak istiyorsanız hammaddeyi şekerleme kabına koymadan önce bir silindir içinde 100 derecede 1 atm basınç içinde buharlaştırınız. Bu şekilde şekerler karameliz bir yapıda olmayacaktır. Şekerlendirme işleminin daha başarılı olması için bir diğer yol ise fazla diyetetik malt kullanmaktır. Kullanım oranınızı, votka yapacağınız hammaddeye göre belirleyebilirsiniz.

Fermantasyon ( mayalama ) İşlemi

Fermantasyon bilindiği üzere mayalama işlemine verilen isimdir. Votka yapımı işleminde önemli bir rol üstlenir. Fermantasyon saf üst fermantasyon maya malzemeleriyle yaptırılır. Mayalama işlemi 25 – 29 derecede yapılır ve fermantasyon işlemi 60 – 72 saat arasında sürmektedir. Mayalama işlemi bittikten hemen sonra bekletilmeden damıtma işlemine gönderilir.

Votka Yapım Aşamasında Damıtma İşlemi

Fermantasyondan alınan hammadde damıtma işlemine gönderilir. Damıtma işlemi bir nevi süzmedir diyebiliriz. Votka yapım aşamasında damıtma işleminde fermantasyona bırakılan hammaddeyi arındırarak nötr bir ispirto elde edilir. Nötr ispirto daha sonra aktif kömür veya odun kömüründen geçirilerek süzülme işlemi yapılır. Süzülmesi beklemeye bırakılır ve votka yapımında en son aşama olan su takviyesi işlemine geçilir.

Su Takviyesi

En ağır ve en sert votka 4,5 sertlik derecesiyle filtreden geçirilen renksiz ve tatsız saf su ile alkol derecesini %40lara düşürülür. Bu işlemden sonra hiçbir koku, tat veya renk değişimi yaşanmaz.

Votka Türleri

Ünlü Rus içkisinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Popüler olarak bilinen çeşitler ise stolitschnaja tipi votka ve Moskowskaja Tipi Votka üretim şeklidir. Bu şekillerin başlıca özellikleri;

Stolitschnaja Tipi Votka Üretimi

Rus votka çeşidinin üretimi hububat ispirtosundan yapılır. Su ile karıştırılmış alkol tanklara yerleştirilir ve alkol seviyesi %30lara düşürülerek ayarlanır ve daha sonra karıştırma işlemine geçilir. 2g/1 oranlarında şeker karışımı yapılır ve son olarak filtre işlemi uygulanır ve hazır hale getirilir.

Moskowskaja Tipi Votka Üretimi

Bu tip Rus votka üretiminde melas veya hububat hammaddelerinin karışımı kullanılır. Su ile karıştırılır ve özel tanka alınır. Özel tanklardan alkol seviyesi %30 – %35e düşürülür ve şeker eklemesi yapılır. Şeker eklemesinden sonra filtrelen irmeye alınır. Filtrene karışım hazır hale gelir ve satışa sunulur.

Türk Votkası

Ülkemizde ki votka yapımı için melas ispirtolarından üretilmektedir. Fakat bu ispirto çeşidi kaliteli votka üretimi için yetersizdir. Alkol derecesini %40lara düşürülerek hammaddenin içine 3kg civarında şeker eklenir. Bunun yanı sıra asetik asit ve sodyum bikarbonat katılır. Daha sonra karışım kömürlerden süzdürülür ve dinlenmeye alınır. Votka dinlendikten sonra filtre işlemleri yapılır ve satışa sunulur.

Bir önceki yazımız olan Votka Fiyatları 2018 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında admin

Bunu Da İncele

Votka Fiyatları 2018

İçindekilerVotka Fiyatları 2018Votkaya ZamVotka Markaları Votka Fiyatları 2018 Votka, Rusya’da 14 YY da üretimine başlanmıştır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir